Covid-19 ve Cilt Bakımı
25 Sep

Covid-19 ve Cilt Bakımı

Posted By: Silkomed Times Read: 51 Comments: 0

   Son günlere damgasını vuran covid-19 (coronavirus) yaşam biçimlerimizde çok köklü değişiklere neden olmuştur. Toplumsal yaşamımızı derinden etkileyen bu kurallar aslında her zaman insanlık için risk taşıyan tüm salgın hastalıklara karşı almamız gereken önlemlerdir. Çocuklarımıza büyüme çağından itibaren vermeye çalıştığımız el yıkama terbiyesi bugün çok daha önem kazanmıştır. Ancak hijyen sağlayacağımızı düşünürken vücudumuzun en büyük organı olan cildimizin sağlığını da göz önünde bulundurmalıyız.

    Gün boyu defalarca maruz kalınan dezenfektan ve sabunlar her ne kadar çok hassas formülasyonlarıyla cilt sağlığımızı korumaya yönelik uygun ürünler olsa da,  cilt bariyeri üzerinde olumsuzluklara yol açmaktadır. Cilt üzerinde kurutucu ve tahriş edici etkiler gösteren bu işlemler dizisine karşın Amerikan Hastalık önleme ve koruma merkezi (CDC)nin de önerisi  nemlendirici kremlerin kullanılması yönündedir.

Yüz bakımında da maske kullanımının yol açtığı pek çok cilt sorunuyla karşı karşıya kalınmaktadır. Uzun saatler boyu yüz maskesiyle çalışmak mecburiyetinde kalan profesyonellerde, maskenin yaptığı sürtünmeye ve baskıya bağlı tahrişler ciltte ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle N95 kullanan başta sağlık personeli olmak üzere tüm profesyonellerin günlük cilt bakımlarının yanı sıra maske takmadan önce ince bir tabaka bariyer kremin kulak arkası , çene, elmacı kemikleri gibi maskeyle temas noktalarına uygulamaları önerilmektedir. Cilt ile maske arasında bir film şeridi oluşturan krem cilt bütünlüğünün bozulmasına karşı önleyicidir.

Cilt bariyerini koruma ve tahrişlere karşı önleme görevi üstlenen bu nemlendirici ürünler  petrol bazlı çinko oksit içeren ve formullerindeki doğal yağlarla cildi beslemeye yönelik özel kremler olmalıdır.  Bugün gelişen bilimin ışığında bu ürünlere aminoasit bileşikleri de eklenmektedir. Bu doğrultuda günümüzde çok değer kazanan ipek peptidleri cilt bakımında pek çok olağanüstü etkisinin yanı sıra keratinosit hücrelerine olan eğilimleriyle cilt bariyerini kuvvetlendirici ve onarıcı etki göstermektedir. Cilt yapısıyla aynı aminoasit dağılımına sahip gerçek bir keratin doku olan ipek molekülü bu tarz nemlendiricilerde kullanıldığı takdirde özelliklede yaşanılan bu olağanüstü durumda cilt bakımında vazgeçilmez moleküller arasında yer almaktadır.

Hastalık olsun veya olmasın yaşadığımız günlerin getirisi olan hijyen bilinci bize pek çok artılar kazandıracaktır. Artan dünya nüfusu ve kalabalık çalışma alanlarında sağlıklı kalabilme becerisini de beraberinde kazandıran  el yıkama ve sosyal mesafe uygulamaları  çalışma şartlarının düzenlenmesi ve yaşam standartlarının artırılması yönünden bir vesiledir.  Her uygulamanın artı taraflarının olduğu gibi eksi yönlerini de bilip ona göre önlem alabilmek insanoğlunun kabiliyeti dahilindedir. Bugün bu çerçevede yapabileceklerimiz içinde el  yıkam , uygun dezenfeksiyon ve cilt bariyerini destekleyen krem kullanımı aklımızdan çıkarmamamız gereken hususlar içindedir.

Dr. H. Şebnem Küçük

Write Comment